РУМЪНИЯ

ХОРЕЗУ-МУЗЕЙ НА ТРОВАНТИТЕ-РЪМНИКУ ВЪЛЧА-СОЛНА МИНА OCNELE MARI

Очаквайте скоро
МАНАСТИРА ХОРЕЗУ е построен е през 1690-1693 година от принц Константин Бранкован. Известен е с чистотата и баланса на архитектурния стил, богатството на скулптура, третирането на религиозната композиция, оброчните портрети и рисувани декорации. Иконописната школа, основана в манастира през XVIII в., е била известна в цяла Югоизточна Европа. Църквата на манастира Хорезу е изписана от известния зоргаф Парву, който усвоява голямата площ на стените, породена от по-големия пронаос и портик. Фина каменна резба украсява порталите и колоните в портиците. Следващата ни спирка е при тровантите- камъни, които имат кръгла обтекаема форма. Местните жители твърдят, че тровантите са способни да се размножават. Първоначално върху камъка се появява малък израстък, който набъбва и се откъсва от „майчинския“ камък. Новият камък е напълно самостоятелен и расте бързо. Активният растеж започва след дъжд. Най-много трованти се срещат в румънската област Вълча. Местните жители дори изработват сувенири от трованти, които продават на туристите. Можело дори да си „посадиш“ камък в земята и да почакаш той да порасне. През 2006 година в района на Вълча, в пясъчни кариери близо до комуната Костещи, е открит Музей на тровантите. В колекцията му са събрани най-любопитните образци с местен произход. Най-големите от тях достигат височина десет метра. „Експозицията“ под открито небе заема повече от един хектар територия. Ръмнику Вълча е град в Румъния, окръжен център и най-големия град в окръг Вълча. Градът, издигнат на брега на река Олт e населяван от древни времена. Първото му упоменаване в документален източник датира от 1388г., когато владетелят на Влашко Мирча Стария, заявява в свой хрисовул, че се намира в "столицата... наречена Ръмник". В центъра на града се намират руините на владетелския двор на Мирча Стария. От голямата за времето си крепост сега са останали само зидовете, ограждащи централния парк на града, наречен "Мирча Стария" в памет на румънския войвода. Гербът на града е от 1505 г. и е един от най-старите гербове във Влашко. А солна мина Ocnele Mari. Това е бивша солна мина, а понастоящем е устроена като музей и е отворена за посетители. Разположена е върху площ от 10 дка. До нея се достига с минибус по подземен тунел с дължина 1300 м, който слиза на 29 м под повърхността. Температурата вътре е 13-15. Въздухът е много здравословен и подходящ за хора с белодробни проблеми. Височината на залите е 8 м. Тук се намира най-голямата подземна църква в Румъния. Има още музей, ресторант, магазин за сувенири, спортни игрища и др. Интерес представляват солните образувания по стените и таваните.
1-ви ден

1 ден – 06:00- Отпътуване от Русе –ОМВ срещу ЖП гара. Първата ни спирка е манастира Хорезу включен в списъка на ЮНЕСКО за културното наследство. Построен е през 1690-1693 година от принц Константин Бранкован. Известен е с чистотата и баланса на архитектурния стил, богатството на скулптура, третирането на религиозната композиция, оброчните портрети и рисувани декорации. Иконописната школа, основана в манастира през XVIII в., е била известна в цяла Югоизточна Европа. Църквата на манастира Хорезу е изписана от известния зоргаф Парву, който усвоява голямата площ на стените, породена от по-големия пронаос и портик. Фина каменна резба украсява порталите и колоните в портиците. Следващата ни спирка е при тровантите- камъни, които имат кръгла обтекаема форма. Местните жители твърдят, че тровантите са способни да се размножават. Първоначално върху камъка се появява малък израстък, който набъбва и се откъсва от „майчинския“ камък. Новият камък е напълно самостоятелен и расте бързо. Активният растеж започва след дъжд. Най-много трованти се срещат в румънската област Вълча. Местните жители дори изработват сувенири от трованти, които продават на туристите. Можело дори да си „посадиш“ камък в земята и да почакаш той да порасне. През 2006 година в района на Вълча, в пясъчни кариери близо до комуната Костещи, е открит Музей на тровантите. В колекцията му са събрани най-любопитните образци с местен произход. Най-големите от тях достигат височина десет метра. „Експозицията“ под открито небе заема повече от един хектар територия. Ръмнику Вълча е град в Румъния, окръжен център и най-големия град в окръг Вълча. Градът, издигнат на брега на река Олт e населяван от древни времена. Първото му упоменаване в документален източник датира от 1388г., когато владетелят на Влашко Мирча Стария, заявява в свой хрисовул, че се намира в "столицата... наречена Ръмник". В центъра на града се намират руините на владетелския двор на Мирча Стария. От голямата за времето си крепост сега са останали само зидовете, ограждащи централния парк на града, наречен "Мирча Стария" в памет на румънския войвода. Гербът на града е от 1505 г. и е един от най-старите гербове във Влашко. Настаняване в хотел. Нощувка.


2-ри ден
08:00- Закуска. Посещение на солна мина Ocnele Mari. Това е бивша солна мина, а понастоящем е устроена като музей и е отворена за посетители. Разположена е върху площ от 10 дка. До нея се достига с минибус по подземен тунел с дължина 1300 м, който слиза на 29 м под повърхността. Температурата вътре е 13-15. Въздухът е много здравословен и подходящ за хора с белодробни проблеми. Височината на залите е 8 м. Тук се намира най-голямата подземна църква в Румъния. Има още музей, ресторант, магазин за сувенири, спортни игрища и др. Интерес представляват солните образувания по стените и таваните. Около обяд отпътуваме за Русе. Пристигане около 20 часа.


Цена: 139 лева
НАСТАНЯВАНЕТО  В  ХОТЕЛА  Е В ДВОЙНА ИЛИ ТРОЙНА СТАЯ


Цената включва:

  •  транспорт с лицензиран микробус / автобус
  • 1 нощувка в района Ръмнику Вълча в хотел 2 или 3*;
  • 1 закуска;
  • екскурзоводско обслужване;
  • пътни и митнически такси.


Цената не включва:

Задължителна застраховка за лица до 69 год. - 4 лв.

Входни такси за посещаваните обекти: - Солна мина 18 леи възрастни/ 14 леи деца
Входните такси са информационни и Моник Травел не носи отговорност за тяхната точност !

Пътува се с лична карта или задграничен паспорт. Няма визов режим.

За деца под 18 години, пътуващи с един родител, задължително се изисква нотариално заверена декларация от другия родител (оригинал и 2 копия), както и копие от акта за раждане.

Минимален брой за осъществяване на екскурзията 15 човека. Срок за уведомяване за недостигнат минимум 5 дни преди датата на отпътуване. Туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата.



Допълнителна информация


Забележки:

Пътува се с лична карта или задграничен паспорт. Няма визов режим.

За деца под 18 години, пътуващи с един родител, задължително се изисква нотариално заверена декларация от другия родител (оригинал и 2 копия), както и копие от акта за раждане.

Минимален брой за осъществяване на екскурзията 15 човека. Срок за уведомяване за недостигнат минимум 5 дни преди датата на отпътуване. Туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение

Моник 1238 ЕООД има сключена Застраховка на туроператора

Уважаеми клиенти, информацията публикувана на този сайт е с информационна и рекламна цел и е възможно да са допуснати грешки. Съгласно чл.28, ал.2 от ЗТ достоверна и вярна се счита информацията, предоставена в офиса на травел агенция Моник !

Туроператор „Моник 1238 ЕООД” има сключена застраховка „Отговорност на туроператора” със застраховател „ЗД ЕВРОИНС” АД с полица № 03700100003999/14.07.2022г., със седалище и адрес на управление: гр. София 1592, бул. „Христофор Колумб” №43, ЕИК 121265113