Седемте Рилски Езера с посещение на София, Цари Мали град и с. Белчин
3 дни / 2 нощ.
Екскурзията се осъществява при минимум 24 души
Закуска и ранно тръгване към 07:00 ч. за лифта до обект с номер 29 (Карта на стоте национални обекта) Седемте Рилски Езера.Езерата се намират в живописни циркуси в Дамгския дял на Северозападна Рила и се разполагат стъпаловидно между 2095 и 2535 метра н.в. Циркусът, в който се разполагат е обграден от върховете Сухи чал, Харамията, Отовишки връх. Заемат вдлъбнатини по склона на планината и отделните езера се свързват помежду си посредством малки поточета. В процеса на преминаване на водата по тези поточета са се образували малки водоскоци и водопади.Първите три езера ( Сълзата, Окото и Бъбрека ) се оттичат всяко поотделно в Близнака, от който водата преминава последователно през Трилистника, Рибното и Долното езеро. През последните две езера минава един вече по-мощен поток, който, изтичайки от най-долното езеро, дава началото на река Джерман (която е ляв приток на Струма).
Етап 1: Хижа Рилски езера – езеро Бъбрека
Този участък е най-лесният от цялата обиколка и може да служи като загрявка за следващия етап. По принцип туристическата маркировка е червена по горната пътека на Големия рид, но почти всички вървят по долната. От нея има по-добър поглед към циркуса на Седемте рилски езера, но пък е пренаселена, докато по горната не върви почти никой, освен тези, които идват от хижа Скакавица. Теренът тук е предимно почвен и по-голям наклон има в началото. След това наклонът е приемлив и в един момент е надолу.Когато застанем с лице към хижата и с гръб към лифта, вдясно ни се пада пътеката, която тръгва нагоре към рида. Тя плавно завива наляво по него, след около 500 метра наклонът намалява, докато след още толкова не се изравни. Оттам следва водоравно ходене само напред и накрая леко слизане към езерото Бъбрека, което е едно от трите останали с кристална вода езера. По тази пътека едно по едно започват да ни се откриват езерата в другата половина на циркуса.
Етап 2: Езеро Бъбрека – Езерния връх
Това е най-тежката част от прехода, но пък и най-благодарната. Ако не изкачите Езерния връх, все едно не сте били на Седемте рилски езера и оставате минус две от тях – Окото и Сълзата, които са по-нагоре по пътеката. Там се намира най-очакваната гледка, като на всички онези снимки, които са ви накарали да се качите до Езерата.Ясно очертана пътека ни води до върха – крайната точка на обиколката. Маркировката в тази отсечка от туристическия маршрут вече е в зелено и жълто. Участъкът е къс, но стръмен. Ако не сте свикнали с физически натоварвания, ще ви се стори тежичко. Този участък е най-каменист и сипест. Пътеката криволичи нагоре, минавайки покрай красиви малки водопади. Тук някъде вдясно е така жадуваният от мнозина чучур, където да утолите жаждата и да напълните вода. Малко след това излизаме на езеро Окото – второто езеро, покрай което минаваме.
Тук пътеката се разклонява, а ние продължаваме наляво с изкачването до езеро Сълзата. То е най-малкото от всички, но също така кристално като другите две, покрай които минахме. Непосредствено до него е Езерния връх, откъдето се виждат всички останали езера. Няма как човек да не остане известно време тук, защото колкото и комерсиално да е станало, колкото и да жужи от хора, гледката наистина е поразителна.Тук може да си направите бонус преходче до билото по пътеката край Сълзата. Не е никак далеч и не е никак трудно, но пък разходка по него ще отвори много гледки към различни части на Рила. Там може да видите и Урдини езера.
Етап 3: Слизане до хижа Седемте езера
Време е да слезем от Езерния връх отново до Бъбрека, като внимаваме за подхлъзвания, защото наклонът е голям, а теренът – сипест. Тук ще направя вметка – ако вие (или децата ви) вече сте доста уморени или бързате за лифта, по-добре се върнете по пътеката на идване, защото теренът на слизането през хижа Седемте езера е доста пресечен и тежък. Не мога да кажа, че е трудно, но това са впечатленията ми, защото съм го минавал и с малки деца, и с по-възрастни хора.От Бъбрека хващаме маркираната отново в зелено и жълто пътека надясно, която започва постепенно да слиза по мека почва, но доста бързо преминава в предимно камениста. Минаваме последователно покрай езерата Близнака и Трилистника. Прекосяваме наколко поточета покрай тях. Постепенно снижаваме, за да минем покрай Рибното езеро, зад което се намира хижа Седемте езера. Край нея има чешма, за тези в нужда.Ще се разходите край Рибното езеро до кръгът и чешмата на Петър Дънов, което според него е едно от местата с най-голяма енергия в света.
Етап 4: Връщане от хижа Седемте езера до хижа Рилски езера
Преходът приключва с последния етап на обиколката на Седемте рилски езера – между двете хижи в циркуса. Туристическата маркировка тук е в червено и жълто, а теренът е доста каменист. Вдясно ни се пада и последното – Долното езеро. Пътеката криволичи и ту леко слиза изкачва, ту леко се изкачва. След толкова вървене, може да се окаже тежък финал за някои. Ако сте физически активен, не би трябвало да има проблем.Връщане с лифта обратно и след това с автобуса до Паничище. Свободно време за почивка и вечеря.
3 ден: Закуска. Потегляме в 10:00 ч. към обект номер 79а (Карта на стоте национални обекта) с. Белчин - "Цари Мали Град ". След посещението на крепостта и църквата „Св. Петка“ ще имате свободно време за обед и разходка в с. Белчин, където ще имате възможност да разгледате Етнографския музей, възрожденската църква „Св. Апостол Петър и Павел“ или да се разходите в Белчин Парк.
Отпътуване към 14:30 за гр. Русе.
За самостоятелна стая , се прави запитване до хотела и се доплаща !
Цената включва:
- Транспорт с автобус
- 2 нощувки със закуски в хотел 3* в Паничище
- Беседите по обектите
- Планинска застраховка за лица до 65 год.
- Екскурзоводско обслужване по време на пътуването
- Лицензиран планински водач
Цената не включва:
-
- Обед и вечеря
- входните такси в туристическите обекти :Комбинирани билети- НИМ – Боянска църква – 12.00 лв.
- Доплащане за лифт до Седемте Рилскиезера: възрастни: Двупосочен: 20 лв. / за деца и пенсионери: Двупосочен: 12 лв.
- ТУРОПЕРАТОРЪТ СИ ЗАПАЗВА ПРАВОТО ДА ПРАВИ ПРОМЕНИ ПО ПРОГРАМАТА.
ВСИЧКИ ВХОДНИ ТАКСИ СА ИНФОРМАТИВНИ И НЕ СЕ ГАРАНТИРА,
ЧЕ ЩЕ СЕ ЗАПАЗЯТ СЪЩИТЕ В ДЕНЯ НА ПОСЕЩЕНИЕ. НА ОБЕКТИТЕ,
КЪДЕТО ИМА ОТСТЪПКИ ЗА ГРУПИ ЩЕ СЕ СЪБИРАТ
ПО-НИСКИ СУМИ ОТ ОБЯВЕНИТЕ РЕДОВНИ
Допълнителна информация
ПОЛЕЗНА ИНФОРМАЦИЯ
ПРЕПОРЪКИ ЗА ЕКИПИРОВКА В ПРЕХОДИТЕ С МОНИК ТРАВЕЛ
Обувката трябва да е предназначена специално за планински преходи. Височината трябва да покрива глезена. Трябва да има защита от вода (мембрана). Подметката трябва да има дълбоки грайфери и да има добро сцепление с терена.
ЕКИПИРОВКА ЗА ДЪЖД
Яке и панталон с водоустойчива мембрана или дъждобран от тип „перелина“. При първия вариант ще ви трябва и дъждобран за раницата. При втория вариант ще ви трябват гети, защото стичащата се по дъждобрана вода ще мокри панталона и ще влиза в обувките. Имайте предвид, че дъждобранът може да създаде проблем при силен вятър на планинско било или изкачване през скалист терен.
За топлата част на годината препоръчваме бързосъхнещ панталон, бързосъхнеща тениска и поларено горнище. Независимо от сезона – подходящи ръкавици и шапка. През по-студените периоди и зимата добавете по-топъл панталон (има варианти за зимни преходи) и термо бельо (горнище и долнище). При наличие на повече сняг непременно носете гети. При екстремни зимни условия е препоръчително да имате „маска“за лице и скиорски очила.
За еднодневни екскурзии обикновено е достатъчна раница с обем 28-35 литра. За преходи от два и повече дни обичайно се ползват раници с обем от 40 до 60, а понякога и над 60 литра. Обърнете внимание, дали в този маршрут ще ползвате някаква допълнителна екипировка, която също трябва да поберете във или да закрепите на раницата. При бивакуване това са спален, чувал, шалте и ако е нужно – палатка, а при някои маршрути с ползване на алпийски осигуровки, може да се наложи да носите в раницата каска, седалка, въже.
ОСВЕТЛЕНИЕ
Много планинари поставят под съмнение нуждата от осветление, като част от екипировката. Винаги при преход сред природата, независимо от неговата дължина и трудност трябва да имате осветление! Без светлина човек е напълно безпомощен, а при извънредни обстоятелства денят може да свърши без да сте слезли до "цивилизацията"! Не оставяйте това на късмета! Препоръчваме да си носите фенерче за всеки случай.
ШИШЕ ЗА ВОДА
Съобразете общият обем на шишетата за вода с дължината на прехода, възможността за наливане на питейна вода по маршрута и Вашите индивидуални потребности от течности при активно движение. Обърнете внимание на материалът от който е направено шишето и повърхността контактуваща с водата. Някои туристи съхраняват водата за прехода в използвани шишета от безалкохолни напитки и др.под. Някои от материалите, откоито са направени тези шишета са за еднократна употреба и при многократно използване могат да бъдат вредни за здравето и не би трябвало да се употребяват. Различните материали се отбелязват с щампован знак - цифра в триъгълник със заоблени ъгли, поставен обикновено на дъното на шишето. Потърсете информация за това, дали този материал е подходящ за съхранение на вода при многократна употреба. Препоръчваме като най-подходящи бутилките направени от неръждаема стомана. Те са леки, здрави и при извънредни ситуации в тях дори може да се вари вода, чай, супа и т.н.
ЗАЩИТА ОТ УЛТРАВИОЛЕТОВА РАДИАЦИЯ
В планините, особено над горския пояс има по-високо от обичайното в градовете ниво на облъчване с ултравиолетова радиация. В популярните сайтове за метеорологични прогнози това ниво се отбелязва като "УВ-индекс". Непременно вземете мерки в тази насока! При по-висок такъв индекс, покрийте всички части на тялото си. Ползвайте блуза с дълъг ръкав, дълги панталони, шапка с широка периферия или такава с "перелина" (прикачащо се парче плат, покриващо врата). УВ-лъчението може да увредите очите Ви. Използвайте очила с висока степен на защита. Обичайно от вътрешната страна на рамките на очилата има означение за категорията на защита. За висока планина през лятото е препоръчителна "категория 3" ("cat.3"), а през зимата "категория 4" ("cat.4"). За останалите непокрити части от кожата препоръчваме слънцезащитен крем с висок фактор (за безлесния пояс - фактор 50). Консултирайте се в съответните специализирани магазини за подходящ крем.
ЩЕКИ
Щеките прехвърлят около 30% от натоварването на краката към ръцете. Така улесняват значително стръмни изкачвания и слизания, особено с тежка раница, пазят ставите от претоварване, което е от голямо значение, ако искаме да ходим дълги години активно по планините! Препоръчваме модели с "шок-абсорбери" – пружини (амортисьори), които предпазват китките от многобройните леки, но твърди удари на щеките със земята.
Доплащане за застраховка за лица :
- от 66до 70 г. – 2 лв.,
- от 71 и 75 г. – 4 лв.
- от 76 – 80 г. – 8 лв.;
- над 80 г. – 10 лв.
Условия на плащане: 50% при резервция, останалата част при потвърждаване от ТУРОПЕРАТОРА !!!За резервация са необходими трите имена по лична карта и телефон за връзка. Задължително Депозит от 50% за който се издава приходен касов ордер , и ако екскурзията не се потвърди , със същия този документ всеки клиент има правото да реши какво да прави с депозита / може да се върне/да се прехвърли по друга програма на Моник Травел ….и т.н.Когато екскурзията е потвърдена и клиента предостави на Туроператора лични данни ,той подготвя договор за туристически пакет ! Издава се фактура, когато клиента е доплатил оставащата сума по договора !
Туроператорът е със сключена застраховка "Отговорност на туроператора"
ТУРОПЕРАТОР''МОНИК 1238 ЕООД''ИМА СКЛЮЧЕНА ЗАСТРАХОВКА''ОТГОВОРНОСТ НА ЛИЦЕНЗИРАНИ ТУРОПЕРАТОРИ''СЪС ЗД"ЕВРОИНС"АД
Туроператор „Моник 1238 ЕООД” има сключена застраховка „Отговорност на туроператора” със застраховател „ЗД ЕВРОИНС” АД с полица № 03700100005261/11.07.2024г., със седалище и адрес на управление: гр. София 1592, бул. „Христофор Колумб” №43, ЕИК 121265113